WYNALEZIENIE CZOŁGU

Pierwsze projekty pojazdu opancerzonego, służącego do walki, wyszły spod ręki Leonardo da Vinci.

Współcześnie, po raz pierwszy, czołgi wprowadzono do walki podczas I wojny światowej, używając do ich produkcji części samochodowych i ciągnikowych. We wrześniu 1915 roku w dziewiczą podróż wyruszył "Little Willy" - pierwszy czołg w historii.

Dowódcy armii nazwali kadłub "zbiornikowcem wodnym", robotnicy przezwali go "tankiem" (tank po angielsku oznacza "zbiornik").

15 września1916 roku po raz pierwszy w historii wojen użyto czołgów. Na pole bitwy pod Flers-Courcelette dojechało jedynie 40 z 49 maszyn - reszta się popsuła po drodze.

Czołg z 1916 roku, Mark 1 mógł poruszać się z prędkością 6,4 km/godz., a w skład jego wyposażenia wchodziły dwa działa. Pojazd tak strasznie trząsł, że załoga musiała nosić watowaną odzież.

Już w czasie II wojny światowej czołgi były w powszechnym użyciu. W 1944 roku fabryki amerykańskie wyprodukowały 50 000 czołgów. -

Jest to gąsienicowy pojazd opancerzony wyposażony w system uzbrojenia, zdolny do poruszania się w trudnym terenie, przeznaczony do niszczenia celów opancerzonych i nieopancerzonych pod bezpośrednim ogniem przeciwnika.

Czołgi dzielą się na: lekkie (do 20 t), średnie (do 40 t), ciężkie (do ok. 70 t). Uzbrojenie czołgu składa się zwykle z armaty (kaliber 75 - 125 mm) i 1 - 3 karabinów maszynowych. Grubość pancerza stalowego nowoczesnego czołgu wynosi 100 - 200 mm i więcej. Szybkość maksymalna to 45 - 70 km/h, tyłem jedzie wolniej - do 30 km/h. Przyspieszenie tego 8-metrowego stalowego potwora też robi wrażenie: 40 km/godz. uzyskuje w 7,2 sekundy, czyli podobnie jak samochód osobowy małolitrażowy. Tak dobra osiągi to zasługa silnika turbinowego V-12, o pojemności około... 48 litrów (!) i mocy 1500 koni. Zawieszenie współczesnego czołgu pozwala mu wykonywać nawet kilkudziesięciometrowe skoki. Stosowana obecnie hermetyzacja kadłuba i wieży czołgu umożliwia pokonywanie przeszkód wodnych oraz chroni załogę przed działaniem pyłu radioaktywnego czy ataku napalmem. Załogę czołgu stanowią 3 lub 4 osoby (3 - jeśli ładowanie armaty odbywa się automatycznie).

Koszt takiego cudeńka (np. amerykański AbramsM1A2 SEP) wynosi około 4 miliony dolarów. Armia USA ma na wyposażeniu blisko 5 tysięcy różnych modeli Abramsów.

Copyright © 2005 Łukasz Siczek All rights reserved.