WYNALEZIENIE TELEFONU

Prawzorem telefonu był tzw. telefon nitkowy - rodzaj zabawki znanej w dawnych Chinach; rozmawiano na odległość za pomocą dwóch płaskich kubków i naprężonego pomiędzy nimi cienkiego sznurka. W 1667 eksperymentował z takim telefonem uczony angielski Robert Hooke (1635 - 1702, porozumiewając się na odległość 800 m.

W 1861 roku niemiecki nauczyciel Johann Ph. Reis (1834 - 1874) demonstrował we Frankfurcie nad Menem wynaleziony przez siebie telefon elektryczny przekazujący poprawnie regularne tony (muzykę), ale zniekształcający ludzką mowę.

Twórcą praktycznego telefonu elektromagnetycznego był amerykański nauczyciel głuchoniemych Alexander Graham Bell (1847 - 1922) - skonstruował go w 1876 roku wspólnie z Thomasem A. Watsonem. Pierwsze zdanie wypowiedziane przez telefon brzmiało: Panie Watson, proszę tutaj przyjść, potrzebuję pana.

Zasada działania jego telefonu, była bardzo prosta: wynalazca użył cienkiej membrany, która drgała pod wpływem ludzkiego głosu. Membranę umieścił następnie w polu magnetycznym elektromagnesu. Pod wpływem drgań zmieniało się pole magnetyczne, a przez to powstawały niewielkie skoki napięcia. Na drugim końcu przewodu drgania prądu były ponownie zamieniane na drgania membrany. Tak oto powstało pierwsze urządzenie, przenoszące głos za pomocą prądu elektrycznego.

14 lutego 1876 roku Bell zgłosił wniosek na telefon nr. 174 465 do urzędu patentowego. Zademonstrowany publicznie w tym samym roku na Wystawie Stulecia w Filadelfii szybko się upowszechnił w USA i w Europie. Reklamowano go, przeprowadzając publiczne transmisje telefoniczne koncertów (m.in. w Warszawie w 1878 roku).

Warto tutaj wspomnieć o tym, że zaledwie dwie godziny później w urzędzie patentowym zjawił się inny interesant, Elisha Gray, który złożył wniosek na urządzenie "do przekazywania głosu przez telegraf". Dopiero po dwunastu latach trwania rozpraw sądowych, palmę pierwszeństwa przyznano konstrukcji Bella.

W tym samym czasie telefon udoskonalano w Menlo Park (fabryce wynalazków Edisona), wprowadzając do jego konstrukcji mikrofon węglowy, wynaleziony przez Thomasa A. Edisona, a następnie jeszcze doskonalszy mikrofon proszkowy, stworzony przez amerykańskiego uczonego Davida E. Hughesa (1831 - 1900).

Już w 1878 roku powstała w New Haven (USA) pierwsza na świecie ręczna centrala telefoniczna skonstruowana przez Amerykanina Almona B. Strowgera. Uruchomiono ją w stanie Connecticut, łączyła 21 numerów, a hasło zgłoszenia po podniesieniu słuchawki brzmiało "Ahoj, ahoj".

Copyright © 2005 Łukasz Siczek All rights reserved.